м. Чернігів,
вул. П'ятницька, 69
тел./факс: (0462) 727-135
cnfishpatrol@cndro.gov.ua

Форма контакту


Символіка Держкомрибгоспу

НОВИНИ ЧЕРНІГІВСЬКОГО РИБООХОРОННОГО ПАТРУЛЯ / Не дамо рибі загинути!

 Не дамо рибі загинути!

Звертаємось до всіх громадян Чернігівщини, кому небайдужа доля рибних запасів нашого краю, з проханням повідомляти про всі факти задухи риби у водоймах Чернігівської області за телефоном «гарячої лінії» 0991121344 та (0462) 937557.

Рибам, як і іншим живим організмам потрібен кисень для повноцінної життєдіяльності. Від нестачі кисню риби виснажуються, а потім гинуть. Інколи це явище стає масовим.Тоді говорять про так звану задуху - масову загибель риби від нестачі або відсутності кисню.

Задуха риби може виникнути  в жаркий період року. Причин може бути декілька: по-перше, при підвищенні температури води знижується концентрація розчиненого в ній кисню, по-друге, підвищення температури води веде до активного розмноження всіх живих організмів і може призвести до цвітіння води і виділенню водоростями токсичних продуктів.

Крім того, до масової загибелі риби може привести скидання промислових стоків або поступання болотної води, що містить велику кількість органічних речовин і продуктів гниття, які відбирають у процесі окислення з води кисень.

Можуть спостерігатися і нічні задухи, що є по-суті варіантом літньої задухи і зазвичай спостерігаються в сильно зарослих водною рослинністю мілководних водоймах. Ніні задухи пов'язані з припиненням в темний час доби процесу фотосинтезу і значним споживанням кисню з води рослинами. Даний вид задухи спостерігається під ранок і швидко самоліквідується зі сходом сонця.

За даними Чернігівського обласного центру з гідрометеорології, липень  у цьому році характеризувався дуже спектною погодою. Середня температура за місяць була на 1-2оС вищою за норму. Нерівномірні опади - 22-66 мм (24-83 %  норми). Дощі не мали суттєвого впливу на водність річок, вона продовжує поступово зменшуватись. Виснаженю русел також сприяла дуже низька весняна повінь. Середня водність річок в басейні Дніпра і Десни становить 40-60 % норми. Станом на 06.08.2015 рівень води на р. Десні біля м. Чернігова склав 98 см над нулем поста, що є близьким до історичного мінімуму за весь період спостережень на цьому посту з 1884 року. На малих та середніх річках області продовжувється поступове заростання русел, яке на кінець липня становило 30-60 % ширини русел, а подекуди на малих річках досягало 80-100 %.

Це і є той фактор який, на сьогодні, спричиняє задуху риби на воднихх об¢єктах Чернігівщини.

Зовнішні ознаки задухи риби.

Зниження концентрації розчиненого у воді кисню веде до кисневого голодування (гіпоксії) - риби починають активніше рухатися, кидатися. В результаті потреба в кисні у них збільшується. Якщо таку рибу вдається виловити, то у неї відзначається блідість зябер і слизової оболонки рота, яка іноді набуває синюшного або брудно-синюшного відтінку. Очі стають каламутними. Дихання прискорене, рот і зяброві кришки відкриті. В результаті кисневого голодування утворюється багато недоокислених продуктів, у тому числі і молочної кислоти, концентрація якої в крові і м'язах на момент загибелі риби досягає 120 мг%.

При огляді загиблої в результаті задухи риби відзначаються всі ознаки кисневого голодування: рот широко відкритий, зяброві кришки підняті і сильно відстовбурчені в сторони, зябра розпластані. Кров темно-вишневого кольору, погано згортається.

Методи боротьби  із літньою задухою.

Найпершим та найдієвішим  методом боротьби із задухою є аерація (насичення) води киснем та постійний контроль за станом розчиненого у воді кисню. На водних об’єктах де здійснюється вирощування товарної риби, у ставку збільшують проточність або проводять вапнування негашеним вапном.

Чернігіврибоохорона