м. Чернігів,
вул. П'ятницька, 69
тел./факс: (0462) 727-135
cnfishpatrol@cndro.gov.ua

Форма контакту


Символіка Держкомрибгоспу

НОВИНИ ЧЕРНІГІВСЬКОГО РИБООХОРОННОГО ПАТРУЛЯ / Омега-3 кислоти в жирній рибі: як вживання риби допомагає вашому здоров\'ю

 Омега-3 кислоти в жирній рибі: як вживання риби допомагає вашому здоров'ю

      Любителів здорового харчування останнім часом стає все більше, а тому м'ясо все частіше впадає в немилість. Але дієтологи переконані, що білкове харчування людині необхідно, а значить прийшов час звернути особливо пильну увагу на рибу.

В рибі є дуже цінні для нашого організму білки, вітаміни, мікроелементи та інші компоненти, в тому числі і дуже корисні, але майже відсутні в інших продуктах жирні кислоти омега-3.

Взагалі ж, риба, порівняно з м'ясом і курятиною перетравлюється значно краще і швидше (риба залишається в шлунку 2-3 години, а м'ясо – 3-4).

Одна з найкорисніших складових риби - це жир. Його особливість – високий вміст дуже корисних для організму ненасичених жирних кислот і вітамінів А і D. Крім того, в рибі багато мікроелементів. Особливо цінна в цьому сенсі морська риба, в якій багато йоду та фтору (їх дефіцитом страждають практично всі жителі України).

Жирна риба (сьомга, форель, оселедець) дуже багата жирними кислотами Омега-3. Про користь цих речовин напевно чули всі, але що ж таке Омега-3 і чому вони так корисні?

Ще кілька років тому про жирні кислоти ми знали зовсім небагато, але сьогодні ці незамінні жири рекомендують вживати для краси шкіри, нормальної роботи серця, здоров'я дітей и навіть для боротьби з депресією.

Інтерес до Омега-3 поліненасичених жирних кислот різко зріс на початку 80-х років, завдяки допитливості датських вчених J. Dyerberg і H. Bang. Їх зацікавив той факт, що ескімоси рідко хворіють на серцеві хвороби, але при цьому вони вживають дуже багато жирної їжі (м'ясо тюленів і риба). Після 2-х років наполегливої роботи, в результаті досліджень, були виділені дві жирні кислоти - ейкозапентаєнова і докосаксеноєва. Це відкриття ознаменувало народження назви Омега-3 - класу ненасичених жирних кислот.

Вплив Омега-3 на наш організм по-справжньому приголомшливий. Так, потрапляючи в наш організм з продуктами харчування (наш організм не здатний виробляти Омега-3 самостійно), жирні кислоти Омега-3 проникають в клітини організму. Вони не просто впливають на їхню структуру, але ще й активізують їх. Результатом такої діяльності стає поліпшення роботи серцево-судинної системи, звідси зниження ризику серцевих нападів, інфарктів. Відзначається нормалізація кров'яного тиску (головна проблема нашого часу), поліпшується зір, відзначається зняття запальних процесів у суглобах, поліпшення розумових процесів, як наслідок кращої роботи мозку. Омега-3 сприяє зміцненню імунітету, допомагає при лікуванні шкірних захворювань, екземі, алергії, хворобі Альцгеймера.

Деякі дослідження вказують на поліпшення стану при лікуванні раку грудей. При всіх своїх позитивних якостях Омега-3 ще й виводить з організму холестерин і вільні радикали, будучи прекрасним антиоксидантом.

Своєрідним бонусом від Омега-3 можна назвати ще й той факт, що люди, в чиєму організмі достатня кількість жирних кислот Омега-3, не страждають від депресії. Гарний настрій для них норма, а не випадкове везіння.

Важливо: численні дослідження показали, що достатнє споживання Омега-3 вагітними та жінкам, що годують груддю сприятливо впливає на розвиток мозку дитини.

Вплив на серцево-судинну систему.

Велика кількість наукових робіт свідчать про позитивний вплив жирних кислот омега-3 на серцево-судинну систему. У ході цих досліджень було простежено чіткий зв'язок між споживанням жирних кислот омега-3 і оптимізацією роботи серцево-судинної системи. Користь Омега-3 в кардіології давно доведено і підтверджено, включення у терапію омега-3 поліненасичених жирних кислот достовірно зменшує смертність від ІХС, кількість випадків повторного інфаркту міокарда.

Вплив на здоров'я і функціонування суглобів.

У ході проведення 13 подвійних сліпих плацебо контрольованих досліджень, до яких було залучено більше 500 пацієнтів, було доведено, що поліненасичені жирні кислоти омега-3 поліпшують здоров'я і рухливість суглобів. Споживання печеної або смаженої риби більше двох разів на тиждень сприяло значному збільшенню рухливості суглобів. У ході проведення іншого дослідження стало ясно, що введення в раціон Омега-3 веде до значного збільшення рівня ЕПК в плазмі крові та клінічного поліпшення стану у досліджуваних людей.

Здоров'я шкіри.

Є докази того, що поліненасичені кислоти омега-3 роблять свій внесок у захист від ультрафіолетових променів і запобігають розвиненню процесів, відомих як фотостаріння.

Оптимізація роботи центральної нервової системи.

У ході проведення одного з досліджень було виявлено зв'язок між вмістом у мозку докозагексаєнової кислоти, рівнем мозкової активності і психічним здоров'ям. Було встановлено, що риб'ячий жир збільшує активність ферменту - синтази оксиду азоту - нейромедіатора в головному мозку. Вчені з'ясували, що діти з низькими рівнями вмісту омега-3 поліненасичених жирних кислот в головному мозку мають набагато менший рівень інтелекту (особливо їм важко розв’язувати математичні завдання), а також страждають безсонням. Дослідження довели, що Омега-3 жирні кислоти впливають як на процеси загального розвитку дитини, так і на розвиток когнітивних функцій. Крім того, фософліпіди, які входять до складу жиру риб, необхідні для нормального функціонування клітин головного мозку.

Їжте жирну рибу, наприклад, лосось, тунець, форель і сардину. Тільки не смажте філе риби у великій кількості олії, інакше вся корисність риби зійде нанівець.