м. Чернігів,
вул. П'ятницька, 69
тел./факс: (0462) 727-135
cnfishpatrol@cndro.gov.ua

Форма контакту


Символіка Держкомрибгоспу

НОВИНИ ЧЕРНІГІВСЬКОГО РИБООХОРОННОГО ПАТРУЛЯ / Зимівля – важкий для риби час. Як вберегти рибні запаси.

     Чернігівщина багата на річки та озера. Значна їх частина має важливе промислове значення.

     Для нормальної життєдіяльності майже всіх риб, що є в наших  водоймах, повинні бути сприятливі природні умови. Але зараз настала найважча пора року для риб – зима. В цей час риба шукає більш сприятливіші місця для зимівлі. Вона мігрує до зимувальних ям – це поглиблені ділянки дна водного об’єкта, де скупчується риба, з оптимальними умовами для зимівлі.              

     Дуже важливі в житті риб температурний режим та хімічний склад води. Найбільше значення має газовий режим водойм, тобто вміст різних розчинених у воді газів, в першу чергу кисню. Життя у воді було б неможливе, як би в ній не був би розчинений кисень. Кисень необхідний перш за все для дихання риб та інших водних організмів. Кисень у водойми надходить, як правило, з повітря, частину його вода отримує від водних рослин, котрі збагачують воду киснем за рахунок фотосинтезу. Найбільш збагачений киснем, звичайно, поверхневий шар води - він взаємодіє з повітрям та сонячним світлом, необхідним для процесу фотосинтезу.

     Однак у зимовий період з-за наявності товстого шару льоду, вкритого снігом, немає доступу повітря з атмосфери до води, світовий потік не проходить через сніговий покрив.

     Природа пристосувалась до того, що рибі досить того кисню, який встиг розчинитись у воді до утворення льодоставу.

      Більшість видів риб впадає в сплячку, вони не їдять і навіть дихання в них уповільнюється, як наслідок, на життєдіяльність риб в зимовий період витрачається мало кисню. Але в зимовий період  в водоймах посилюються процеси розкладу відмерлих рослин та організмів, на які  витрачається кисень. Таким чином, зимівля риби у водоймі в більшості залежить від якості цієї водойми – чи дуже вона замулена, заросла, чи забруднена стічними водами підприємств.

   Особливо зростає небезпека наприкінці зими, після тривалого льодоставу. Наявність кисню в цей період значно зменшується і в деяких частинах водойм утворюються так звані, мертві  зони. В цей момент риба масово виходить із зимувальних ям в пошуках багатих на кисень джерел. Якщо до того часу не настане відлига і в сковані кригою водойми не надійде вода, насичена киснем, врятувати рибу зможе тільки людина.

    Як же зберегти рибні запаси? Необхідно насамперед очистити з поверхні льоду сніг, прорубувати ополонки розміром 1м х 1м, вкривати їх матами, снопами, соломою для попередження від замерзання.

      При виникненні явищ задухи першими в ополонках з’являються водні комахи, а за ними підпливають найбільш вимогливі до вмісту розчиненого у воді кисню риби: судаки, окуні, йоржи, далі – плітка, лящ, короп, останніми – карасі та лини. В цей час потрібно негайно проводити аерацію води. Для цього використовують  підвісні мотори. Перемішування води з повітрям збагачує її киснем. Аерацію води проводять також при допомозі мотопомп, відкачуючи її на лід  з метою подальшого стоку в ополонку.

      Хороші результати дає встановлення повітряних компресорів, які накачують повітря через сифони, що встановлюють на дно водойм.

      Зимівля дуже важливий в житті риби час і нам необхідно приходити їй на допомогу в потрібний момент. Тільки загальними зусиллями ми зуміємо зберегти рибні запаси наших водойм.

      Шановні рибалки-любителі в цей час багато залежить від Вас!  Якщо ви  не маєте змоги самі проводити вищевказані заходи, то повідомляйте Чернігіврибоохорону за тел.(0462)727-135, цілодобово (0462)937-557 та 0991121344 про виникнення явищ задухи, щоб ми могли вчасно вжити необхідні заходи. Не забувайте, що сприятливі умови зимівлі водних біоресурсів – це один із факторів, який в майбутньому гарантує гарні улови для Вас.