м. Чернігів,
вул. П'ятницька, 69
тел./факс: (0462) 727-135
cnfishpatrol@cndro.gov.ua

Форма контакту


Символіка Держкомрибгоспу

Рибоохорона робота / Попередження явищ задухи

Взимку, в умовах льодоставу, настає тяжка пора для риб та інших водних живих ресурсів. Внаслідок утворення криги припиняється надходження кисню з повітря, а розчинений у воді кисень, зв’язується з органічними речовинами, що розкладаються на дні водойм. Ці фактори спричиняють поступове зниження вмісту розчиненого у воді кисню до критичних норм (3 мг/л), що сприяє виникненню явищ задухи. Також негативно впливають і анаеробні процеси, що відбуваються на дні водойм, під час яких у воду потрапляють отруйні для риб гази: метан, сірководень, аміак та інші, які прискорюють загибель риби.

Першими ознаками зниження вмісту розчиненого у воді кисню є поява в ополонках великої кількості водяних комах, майже одночасно спостерігається підхід мальків риб, пізніше з’являється специфічний запах води. В цей час потрібно негайно проводити механічну аерацію води. Існує багато шляхів здійснення механічної аерації. Загальний принцип аерації полягає в тому, що шляхом декількох перепадів води чи стіканням її по кризі вона взаємодіє з атмосферою, збагачуючись на кисень та звільняючись від отруйних газів. Для цього можна, наприклад, використовувати підвісні човнові двигуни, які опускають у воду і здійснюють перемішування води з повітрям, при цьому вода збагачується на кисень. Також результат дає встановлення повітряних компресорів із закачуванням повітря через сифони, що розміщені на дні водойми. Проводять аерацію і за допомогою мотопомпи, перекачуючи воду на лід з подальшим стіканням вже збагаченої на кисень води назад в ополонку. Останній спосіб є найбільш ефективним. З метою попередження явищ задухи ефективно також прорубування ополонок 1х1 метр не менше 10 % від площі водойми.

Працівниками нашого управління на протязі зими постійно проводиться моніторинг умов зимівлі водних біоресурсів. На водоймах найбільш схильних до виникнення явищ задухи спільно з громадськими інспекторами проводяться роботи по їх попередженню. Але наших зусиль недостатньо. Тому закликаємо рибалок до самостійного проведення робіт по попередженню загибелі риб. У разі виявлення Вами передумов виникнення задухи, повідомляйте на телефони нашої гарячої лінії 0462 937557 та 0991121344.